Choď na obsah Choď na menu
 


Názov

Najstaršia písomná zmienka o obci zachováva názov Polwsy. Podľa urbára z roku 1688 boli v obci dve polrichtárstva. Maďarský názov obce Palosnya (Palošňa) z roku 1907-1913 tiež naznačuje delenie (preťatá palošom?) na rozdiel od maďarského premenovania Poluvsia v Prievidzkom okrese na Erdöret (obec v poluvží). Názov obce sa vyskytol aj v nemeckom preklade v prvej polovici 20. storočia ako Halbesdorf (pol obce). 

 Dejiny

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1483 (posessio Polwsy), keď sa objavuje v súpise majetkov hradu Strečno. Do jeho panstva patrila i v rokoch 1508 a 1520.
Roku 1543 obec podliehala Kostkovcom na lietavskom hrade a bolo v nej 6 roľníckych usadlostí, 9 rodín (z nich jedna mala nemecké meno Knap), 3 želiari a 1 richtár.
Po rozdelení strečnianského hradného panstva na dve časti roku 1601 Poluvsie dostali Esterháziovci.
Koncom 17. storočia tu dostala majetkový podiel žilinská rezidencia jezuitov. Podľa urbára z roku 1688 boli v obci dvaja dediční polrichtári, 13 sedliakov, 3 želiari. Vyskytovali sa tu tieto mená: Ančušina, Brodnianský, Burianec, Chrachalec, Jankoviech, Katrenčík, Kianica, Kianička, Knapec, Mackovič, Mičekovský, Mladenek, Šušol, Vereš.

Esterháziovci, ktorí bývali v Kiss-Matone, roku 1862 prenajali a roku 1868 predali svoj majetkový podiel v Poluvsí veľkopodnikateľovi s drevom Leopoldovi Popperovi. Tento kúpou získal v obci i podiel niekdajšieho lietavského panstva.

zdroj: frivald.host.sk/poluvsie.html

 

Náhľad fotografií zo zložky Jozef Gabčík

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

História

(Martin Lacko, 3. 4. 2022 13:37)

Ďakujem tvorcovi za historické okienko do dejín Poluvsia. Hľadal som históriu na oficiálnych web stránkach mesta Rajecké Teplice, pod ktoré Poluvsie spadá, ale márne.